Profesionāls DJ Tavā pasākumā: uzzini par izmaksām un DJ darba specifiku
Jāni, tavuprāt, kāpēc savam plānotajam pasākumam labāk nolīgt profesionāli nevis atstāt to labākā drauga ar tumbiņu pārziņā?
Pievienotā vērtība pasākumam, kurā spēlē profesionāls DJ, pirmkārt ir visu jautājumu, kuri saistīti ar muzikālo noformējumu, nodošana vienam cilvēkam. Pasūtītājam par to vairs nav jādomā. Nereti DJ pārziņā ir arī skaņas vai gaismu tehnikas nodrošināšana. Dīdžeji, kuri ikdienā strādā pasākumos, ļoti labi pārzinās to, kuros brīžos jāveic attiecīgās darbības, jāpieklusina mūzika vai “jāpaceļ” ballīte. Citiem vārdiem sakot, profesionāls DJ spēj uzturēt pasākumam vajadzīgo dinamiku. Tas gan nenozīmē, ka bez dīdžejiem nav iedomājami pasākumi. Pasākumu formāti ir dažādi, un no savas pieredzes varu teikt, ka ir arī gadījumi, kad pietiek ar sagatavotu listi kādā no mūzikas straumēšanas vietnēm un mūzikas nodrošināšanā iederēsies arī čoms ar tumbiņu. Katram pasākumam savs risinājums, tomēr, ja rīkojat publiskus vai privātus pasākumus, kur uz mūziku un dejām tiktu likts uzsvars, tad es ieteiktu vismaz izskatīt iespēju piesaistīt profesionālu DJ vai mūziķus. Tas noteikti dos lielāku iespējamību tam, ka pasākums izdosies.
Vai Latvijā prot novērtēt DJ profesiju? Nereti valda uzskats, ka to jau var darīt jebkurš, tikai jāstāv pie pults un jāatskaņo iepriekš sagatavotas dziesmas.
Par šo tiek daudz jokots. Sociālajos tīklos ir neskaitāmi video rullīši, kur redzami dīdžeji, kuri it kā uzstājas, bet patiesībā spēlē ar tehniku, kura nav pieslēgta pie strāvas. Teorētiski tas ir tas pats kā dziedāt ar jau ierakstītu balss fonogrammu vai piedalīties kulinārijas šovā ar iepriekš saceptu pīrāgu. Tomēr tādu ilgtermiņa pielietojumu es šādām lietām, protams, neredzu. Pirmkārt, tas tiktu ātri atklāts, otrkārt, pašam māksliniekam tas, iespējams, apniktu, jo šī sfēra lielā mērā balstās uz enerģijas apmaiņu, kur Tev ir kaut kas jādod no sevis, lai saņemtu kaut ko pretī. Ja jāvērtē tas, kā pie mums novērtē DJ darbu, tad es teiktu, ka mums ir prasīga, bet tomēr konservatīva “žūrija” (publika), kura spēj adekvāti izvērtēt viņiem piedāvāto sniegumu, bet īpašus eksperimentus nealkst. Ja dīdžejam izdodas aizspēlēties līdz publikas sirds dziļumiem, tad draudzība un cieņa ir garantēta.
Kas ietilpst DJ pienākumos?
Galvenokārt mūzikas nodrošināšana, balstoties uz pasākuma formātu un klientu velmēm, bet uzsvēršu, ka dīdžejus var iedalīt vairākās kategorijās un no tā var mainīties arī pienākumi. Ir klubu dīdžeji - tie ir cilvēki, kuri uzstājas ballīšu vietās ar sevis izvēlētu vai pasākuma vietas noteiktu mūzikas formātu. Galvenais uzdevums ir ar savu sniegumu piesaistīt un noturēt apmeklētājus. Ir “turntablist” (no angļu val.) jeb DJ triku meistaru novirziens. Paralēli jau minētajam klubu DJ uzdevumam, šis arī iekļauj sportiskās aktivitātes. Šajā mākslā notiek pat dažādas lokālas un starptautiskas sacensības. Tāpat ir pasākumu DJ jeb mobilie DJ. Tie ir cilvēki, kurus biežāk redzam korporatīvajos pasākumos, kāzās vai dzimšanas dienās. Šajā novirzienā DJ bieži ir atbildīgi arī par visu tehnisko nodrošinājumu, dažreiz arī par pasākuma vadīšanu.
Cik daudz darba prasa sagatavoties kadam konkrētam pasākumam?
Tas ir ļoti individuāli. Ir pasākumi, kuriem sagatavošanās process var aizņemt dažas stundas, bet ir arī sarežģītāku konceptu sarīkojumi, kur gatavošanās laiks var sasniegt pat nedēļu. Tehnisko jautājumu risinājumi, programmēšana, tikšanās ar klientiem - tās ir lietas, par ko visbiežāk pasākuma apmeklētājs pat nenojauš, ka to var darīt arī DJ. Šajā gadījumā stāsts ir par pasākumu dīdžejiem, kuri nodrošina pilnu tehnisko nodrošinājumu, un personīgi man darba grafikā šis formāts aizņem ievērojamu vietu. Otra laika ziņā ietilpīgākā nodarbe ir muzikālā materiāla meklēšana. Tam visbiežāk tiek atvēlēti vairāki darba dienu vakari mēnesī. Šis ir tāds sajūtu darbs, iespējams, to var salīdzināt ar mūzas ierašanos, jo tad tiek noklausīti pat vairāki simti skaņdarbu, no kuriem tiek atlasīts materiāls spēlēšanai.
Kā DJ iegūst/iemācās savu arodu?
Kā mēs zinām, ar profesiju nepiedzimst, bet kādas vēsmas par to, ka DJ arods cilvēkam varētu interesēt, visbiežāk rodas skolas gados. Varbūt kāds ir ievērojis, ka ir tādi jaunieši, kuri ar īpašu entuziasmu pieskata kādu mūzikas atskaņošanas iekārtu skolas vai privātajās ballītēs. Tālākais jau ir individuāli - kāds darbojas pašmācības ceļā, cits iestājas kādā no DJ skolām. Interneta vidē ir pieejams liels resurss ar dažādiem video materiāliem, kuros var smelties zināšanas par visiem dīdžejošanas segmentiem. DJ darba vērošana klātienes pasākumos, privātstundas pie dīdžejiem - tas viss var palīdzēt attīstīt vajadzīgās prasmes. Paralēli spēlēšanas tehnikas apguvei svarīgi ir attīstīt stila izjūtu, mijiedarbību ar publiku, sevis prezentēšanu uz skatuves un ārpus tās. Labs pienesums ir mācībām dīdžeju skolā, jo tas ne tikai dod iespēju studentiem izmantot profesionāla līmeņa tehniku, bet arī klātienē saņemt visus nepieciešamos norādījumus konkrēto prasmju uzlabošanai, kā arī kontaktu veidošana ar kursa biedriem un pasniedzējiem nav mazsvarīga.
Vai Latvijā ar šo profesiju var nopelnīt?
Ja DJ spēlē neregulāri un šis ir kā hobijs nevis pilna laika darbs, tad, visticamāk, cilvēkam ir vēl kāds veids, kā viņš ikdienā gūst ienākumus. Bet ar labi aizpildītu darba grafiku un adekvātiem darba devējiem šī profesija var nodrošināt darba veicēju pilnībā. Jāatzīst gan, ka izklaides nozare un tajā skaitā arī DJ pakalpojumi ir visai jūtīgi uz dažādām labklājību ietekmējošām svārstībām valstī.
Ar kādām izmaksām jārēķinās, lai uzsāktu darboties kā DJ?
Skatoties no tā, kādā segmentā DJ startē. Piemēram, pirmajiem soļiem DJ pakalpojumu sniegšanā ar nosacījumu, ka visa skaņas un gaismu tehnika jau ir uzstāšanās vietā, šāda starta paka varētu iekļauties summā līdz vienam tūkstotim. Tas iekļautu datoru, kontrolieri, austiņas, licenci, bet augot darba apjomam, visbiežāk līdzi aug arī tehniskās prasības gan no klientu, gan no DJ puses. Tad jau šīs summas ir mērāmas vairākos tūkstošos eiro. Savukārt mobilajiem dīdžejiem jeb cilvēkiem, kuri paralēli mūzikas nodrošināšanai pasākuma vietas arī apskaņo un izgaismo, nodrošinot pilnu tehnisko atbalstu, izmaksas figurē no dažiem tūkstošiem līdz vairākiem desmitiem tūkstošu.
Ar kādām izmaksām jārēķinās cilvēkam, kas vēlas nolīgt DJ pakalpojumus? Kas veido šīs izmaksas?
Katrs DJ individuāli nosaka to, kādā cenu kategorijā strādāt, bet tam visbiežāk ir objektīvi iemesli. Pieredze, pieprasījums, ekipējums, atpazīstamība, lokācija - tie ir daži no argumentiem, kas var noteikt izmaksas. DJ pakalpojuma izmaksas šobrīd Latvijā novērotas, sākot no divdesmit līdz pat tūkstotim eiro par stundas darbu. Ja mēs pieņemam, ka pilna laika DJ vidēji strādā 4 - 8 pasākumos mēnesī, tad šis ir tāds kā atskaites punkts tam, cik DJ pasākumā būtu jāpelna, lai sevi nodrošinātu. Tas, ar kādu tehnisko nodrošinājumu DJ uzstātos jau būtu atkarīgs no pasākuma specifikas un DJ piedāvājuma. Tieši tāpēc aicinu klientus justies brīvi un uzdot interesējošos jautājumus dīdžejiem, vai to menedžeriem. Arī par to, kas ir iekļauts, ko var piedāvāt pasākumam un kādas būtu izmaksas, lai sasniegtu vēlamo kopsaucēju.
Kāda ir Jūsu interesantākā pieredze, strādājot kā DJ?
Paralēli tādām ierastām vietām kā klubi, korporatīvie pasākumi, kāzas vai dzimšanas dienas ballītes DJ mēdz uzstāties prezentācijās, dažādu vietu atklāšanās, modes skatēs, pārsteiguma ballītēs, izstādēs. Ir spēlēts laulību ceremonijās mežā, kur nav elektrības pieslēgums. Ir kolēģi, kuri konkrētu pasākumu ietvaros ir spēlējuši pat sabiedriskajā transportā un telpu demontāžas ballītēs.
Kopumā visai šai nozarei ir interesants raksturs. Strādājot kā dīdžejs, varu būt tur, kur ne visiem ir iespēja būt. Piemēram, privātajos pasākumos ir ierobežots apmeklētāju loks un ir iespēja redzēt, cik dažādos veidos cilvēki mēdz atpūsties. Tas ir arī tas brīdis, kad dīdžejam ir pienākums ievērot konfidencialitāti, jeb principu - kas notiek pasākumā, tas paliek pasākumā! Kā interesantus izaicinājumus sev es labprāt pieņemu arī internacionālas vides pasākumus. Starptautiska publika ballītēs šobrīd nav retums un DJ uzdevums tad vairs neaprobežojas tikai ar lokālajiem hitiem, bet ir izaicinājums atrast plašāku kopsaucēju, lai ikviens publikā būtu gaidīts un apmierināts.
Interesants gadījums bija, kad kādā pasākumā mana spēlētā mūzika uzrunāja pāri no Vācijas, kuri bija atbraukuši ciemos pie draugiem Latvijā. Pēc kāda laika viņi mani uzaicināja būt par DJ viņu kāzās, kuras notika Itālijas ziemeļu reģionā. Dienu pirms kāzu datuma, lidsabiedrība, ar kuru bija plānots veikt lidojumu, streiku dēļ atcēla reisu un manā rīcībā bija nepilna diena nokļūšanai svinību vietā. Maršruts tika plānots jau ceļā esot, un apmēram 30 minūtes pirms viesu ierašanās izdevās nokļūt pasākuma vietā. Šo pāri vienmēr atcerēšos, lai viņiem ilgi un laimīgi!
Kāda ir Jūsu līdzšinējā pieredze ar “GetaPro.lv”? Vai ieteiktu šo platformu arī citiem radošo profesiju
pārstāvjiem?
Mana līdzšinējā pieredze ir visnotaļ veiksmīga.“GetaPro.lv” es droši varu ieteikt izmēģināt gan pakalpojumu sniedzējiem, gan pakalpojuma ņēmējiem. Šī ir platforma ar labu un ērtu profesionāļu katalogu jeb datu bāzi, ar ērtām iespējām gan prezentēt sevi, gan atrast sev interesējošus pakalpojumu sniedzējus. Protams, nevaru apgalvot par visām kategorijām, bet arī pats esmu izmantojis meklētāju un no diviem piedāvājumiem vienu apstiprināju. Manā gadījumā, tas bija tiešām izdevīgs. Kas attiecas uz manu profilu un tā efektivitāti - jā, klienti mani atrod, ir bijušas vairākas sadarbības un par saviem klientiem varu teikt tikai to labāko.
Jā, “GetaPro.lv” ir maksas pakalpojums, bet es to vairāk uztveru kā ieguldījumu reklāmā, par kuru es maksāju tik un tā. Ja tas strādā - tad viss kārtībā! Vienlaikus es redzu arī iespējas portāla attīstībai, gan paplašinot pakalpojumu loku, gan izveidojot detalizētāku meklēšanas sistēmu, varbūt mērķēt arī uz citu valstu tirgiem.
Lai labas lietas izdodas!
Atpakaļ